Karel Dvořáček - Instalacje elektryczne w łazienkach i pomieszczeniach z wanną lub prysznicem, w saunach, basenach i fontannach
Karel Dvořáček - Instalacje elektryczne w łazienkach i obszarach z wanną lub prysznicem, w saunach, basenach i fontannach
Cena brutto: | 56,29 zł |
Cena netto: | 45,76 zł |
Kategorie: | Książki |
Kod produktu: | 9788086230528 |
Gwarancja: | 2 Roky |
Producent: | IN-EL, spol. s r.o. |
Karel Dvořáček - Instalacje elektryczne w łazienkach i obszarach z wanną lub prysznicem, w saunach, basenach i fontannach
W dzisiejszych czasach łazienki lub inne pomieszczenia z wanną lub prysznicem stanowią ważną część domów rodzinnych, mieszkań, ale także innych budynków, takich jak hotele, pensjonaty, domy opieki, placówki medyczne, centra fitness, obiekty sportowe itp. Przestrzenie te służą nie tylko celom higienicznym, ale pełnią również ważną funkcję estetyczną. Wyposażenie w urządzenia elektryczne i stosowanie różnych urządzeń elektrycznych w tych miejscach stale się rozszerza. W związku z tym wzrastają wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania sprzętu elektrycznego w tych obszarach.
Inna jest również sytuacja w przypadku saun i basenów. Nie jest już tak, że sauny i baseny są częścią usług świadczonych publicznie. Jednocześnie znaczna ekspansja tych obiektów w sektorze prywatnym stwarza dodatkowe potencjalne ryzyko w ich użytkowaniu w połączeniu z ich wyposażeniem elektrycznym.
W eksploatacji fontann również występują znaczące zagrożenia. Stanowią one zarówno uzupełnienie architektonicznego i estetycznego oblicza wielu placów, parków itp., jak i pełnią ważną funkcję orzeźwiającą ludzi w upalne dni. Również w tym przypadku ich funkcję zapewniają urządzenia elektryczne. Ponadto, przy ocenie wyżej wymienionych zagrożeń związanych z ich eksploatacją, należy wziąć pod uwagę, że fontanny są dostępne dla dużej liczby osób.
Aby wszystkie te obiekty były bezpieczne, należy zapewnić nie tylko ścisłe przestrzeganie odpowiednich norm technicznych i przepisów prawnych, w tym przepisów higienicznych (jako część dokumentacji projektowej) przy ich zakładaniu, ale także przeprowadzanie regularnej konserwacji, kontroli i innych działań w celu utrzymania bezpiecznego działania i użytkowania urządzeń elektrycznych, które są ich częścią.
Dzięki temu, że wszystkie te obiekty są bezpieczne, można je w pełni wykorzystać.
Celem niniejszego podręcznika jest przedstawienie inwestorom budowlanym, projektantom, firmom i osobom zajmującym się instalacjami elektrycznymi, technikom rewizyjnym, a także ogółowi społeczeństwa przeglądu podstawowych wymagań dotyczących instalacji elektrycznych w łazienkach lub innych pomieszczeniach z wanną lub prysznicem, saunach, basenach i fontannach oraz zasad ich wykonywania, szczególnie z perspektywy przepisów prawnych i norm technicznych obowiązujących w czasie przygotowywania podręcznika lub norm będących w przygotowaniu.
Drugie wydanie tego podręcznika zostało zaktualizowane zgodnie z normami technicznymi i przepisami prawnymi obowiązującymi w dniu 1 marca 2021 r.
Wprowadzenie zawiera podstawowe przepisy prawne mające wpływ na projektowanie i wykonanie opisanych robót. W tej części przedstawiono przegląd głównych wymagań wynikających z ustawy o budownictwie i rozporządzeń ją zastępujących, w tym aktualnych rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia. W przypadku norm mających zastosowanie do tematu, przedstawiono przegląd rozwoju tych norm pod względem okresu, w którym obowiązywały. Ponadto wymienione są również normy, które w niewielkim stopniu dotyczą danego zagadnienia, ale są ważne, np. w zakresie oceny higienicznej danego pomieszczenia, mające wpływ na urządzenia elektryczne (np. sztuczne oświetlenie).
W kolejnym rozdziale omówione są normy, które mają wpływ na to zagadnienie.
Kolejny rozdział dotyczy instalacji elektrycznych w pokojach kąpielowych i/lub prysznicowych oraz umywalniach. Jest on podzielony na część opisującą podstawowe wymagania dla łazienek i innych pomieszczeń z wanną i/lub prysznicem oraz uzupełniony o specyficzne wymagania dla łazienek mieszkalnych. Kolejna część poświęcona jest wymaganiom dla łazienek i umywalni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Ostatnia część tego rozdziału poświęcona jest łazienkom i podobnym pomieszczeniom do celów niemieszkalnych.
Instalacje elektryczne w basenach i fontannach są tematem kolejnego rozdziału. Jest on podzielony na część opisującą podstawowe wymagania dla basenów przeznaczonych do użytku prywatnego oraz część opisującą wymagania dla instalacji elektrycznych w basenach przeznaczonych do użytku publicznego i sportowego oraz dla fontann.
Czwarty rozdział dotyczy instalacji elektrycznych w saunach. Również ten rozdział podzielony jest na część opisującą podstawowe wymagania dla saun przeznaczonych do użytku prywatnego oraz część opisującą wymagania dla instalacji elektrycznych w saunach przeznaczonych do użytku publicznego.
Poszczególne rozdziały uzupełnione są odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania na ten temat, które zostały udzielone na portalu internetowym www.in-el.cz, przez twórcę odpowiednich norm lub podczas szkoleń zawodowych.
Wyjaśniające definicje niektórych terminów używanych w tym podręczniku i w odpowiednich normach znajdują się w załączniku.
Podręcznik ten jest przeznaczony dla szerokiego grona fachowców: od projektantów urządzeń elektrycznych, inwestorów i pracowników firm instalacyjnych, przez inżynierów rewizyjnych, po laików zainteresowanych tą tematyką, którzy chcą mieć orientację przy udzielaniu zamówienia firmie zawodowej lub osobie prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie instalacji elektrycznych.
Może być również wykorzystana przez studentów elektrotechniki, mistrzów szkolnictwa zawodowego szkół zawodowych oraz nauczycieli szkół średnich i ponadpodstawowych.
- Liczba stron: 91
- Wiązanie: paperback
- Wymiar: 144×200 mm
- Waga: 96 g
- ISBN: 9788086230528
- DATA PUBLIKACJI: 2021
- JĘZYK: czeski