Michal Kříž - Wykonywanie rewizji instalacji elektrycznych do 1000 V w obszarach niezagrożonych wybuchem

Wykonywanie rewizji niektórych instalacji elektrycznych ma w Czechach długą tradycję, która sięga początków niepodległej Czechosłowacji w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a może nawet dalej. Dlatego z pewną satysfakcją odczuto, że od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku normalizacja międzynarodowa w ramach IEC (Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej), a następnie także europejska w ramach CENELEC (Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki) zaczęła zajmować się rewizjami instalacje elektryczne.

Cena brutto: 72,96 zł
Cena netto: 59,32 zł
Dostępność: 3 szt

Darmowa dostawa na zamówienia powyżej 550 zł

-+
Kategorie: Książki
Kod produktu: 9788087942710
Gwarancja: 2 lata
Producent: IN-EL, spol. s r.o.

Michal Kříž - Wykonywanie rewizji instalacji elektrycznych do 1000 V w strefach bez zagrożenia wybuchem

Wykonywanie rewizji niektórych instalacji elektrycznych ma w Czechach długą tradycję, która sięga początków niepodległej Czechosłowacji w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a może nawet dalej. Dlatego z pewną satysfakcją odczuto, że od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku normalizacja międzynarodowa w ramach IEC (Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej), a następnie także europejska w ramach CENELEC (Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki) zaczęła zajmować się rewizjami instalacje elektryczne.

Efektem wprowadzenia przepisów IEC i CENELEC do naszych czeskich norm technicznych jest CSN 33 2000-6 wyd. 2 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 6: Rewizja. Norma ta jest właściwie „rozporządzeniem wykonawczym” do CSN 33 1500 przepisów elektrycznych. Rewizja urządzeń elektrycznych i jej przeznaczenie odpowiada dawnym normom CSN, które dotyczyły procedur rewizji instalacji elektrycznych.

CSN 33 2000-6 wyd. 2:2017 określa podstawowe procedury przeprowadzania rewizji wstępnych urządzeń elektrycznych, tj. oględzin, badań przeprowadzanych przez pomiar, zwłaszcza pod kątem weryfikacji zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym (ciągłość przewodów ochronnych, rezystancje izolacji, ochrona przez samoczynne odłączenie, pomiar rezystancji uziemienia, badania uzupełniające zabezpieczenia prądowe i dodatkowe podłączenie, testy polaryzacji i kolejności faz, testy funkcjonalne, spadek napięcia, weryfikacja zabezpieczenia przed skutkami termicznymi itp.). W porównaniu z poprzednimi wydaniami (patrz CSN 33 2000-6-61 ed. 2) norma ta określa również zasady sporządzania wstępnego protokołu z audytu, zasady przeprowadzania audytów okresowych, zasady ustalania ich terminów oraz zasady za sporządzenie regularnego sprawozdania z audytu. Ważny w tej normie jest zapis, że rewizja musi być przeprowadzona przez osobę znającą się na rzeczy, posiadającą kwalifikacje do przeprowadzania rewizji. (Oczywiście nie jest powiedziane, że audyt musi być przeprowadzany przez technika audytora, ponieważ to od ustawodawstwa każdego państwa członkowskiego UE zależy, jak spełnić wymóg kwalifikacji osoby przeprowadzającej audyt.)

Niniejsza instrukcja w pierwszej części wymieniła CSN 33 2000-6 wyd. 2 uwagi, jeśli to możliwe w zrozumiałej formie, w tym powiązania ich postanowień z postanowieniami CSN 33 1500. Procedury przeprowadzania rewizji wstępnych instalacji elektrycznych mają również zastosowanie do przeprowadzania ich rewizji okresowych. Dlatego ten przewodnik ma bardziej ogólne zastosowanie niż tylko przeprowadzanie wstępnych rewizji instalacji elektrycznych.

Rewizjoniści sprzętu elektrycznego prowadzący działalność w tym zakresie, dostawcy i nabywcy prac rewizyjnych dostają tym samym w swoje ręce podręcznik poświęcony tematyce przeglądów sprzętu elektrycznego kompleksowo, tj. od strony technicznej, technologicznej i ekonomiczno-prawnej widok.

Kolejna uwaga dotycząca terminologii stosowanej w dziedzinie normalizacji technicznej instalacji elektrycznych, również w odniesieniu do ich rewizji. Jeszcze stosunkowo niedawno normy techniczne danego obszaru mówiły o urządzeniach elektrycznych. Na przykład CSN 34 1010:1965 Ogólne przepisy dotyczące ochrony przed niebezpiecznym napięciem dotykowym, które do 1996 roku określały środki zapewniające ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym podczas dotykania lub zbliża się, podczas gdy aktualnie obowiązujący CSN 33 2000-4-41 wyd. 3, który praktycznie zastąpił poprzednią normę, tj. wyd. 2, dotyczy ochrony przed porażeniem elektrycznym w instalacjach elektrycznych.

Dlaczego nastąpiła ta zmiana? Starsi inżynierowie elektrycy w swojej pracy opierali się głównie na dokumentach sporządzonych w języku niemieckim, w których dla danego zagadnienia używano terminu „elektrische Anlage”, co w języku czeskim oznacza „sprzęt elektryczny”. Od końca lat osiemdziesiątych XX wieku do systemu CSN coraz częściej wprowadzano normy międzynarodowe, a później europejskie, które były zazwyczaj dostępne w języku angielskim. W tych normach angielski termin „instalacje elektryczne” jest używany w takim samym znaczeniu, jak poprzednio używany termin „sprzęt elektryczny”, który obecnie w większości przypadków tłumaczymy jako „instalacje elektryczne”. Można więc stwierdzić, że w danym kontekście terminy „urządzenia elektryczne” i „instalacje elektryczne” są praktycznie synonimami, podczas gdy obecnie jesteśmy skłonni używać słowa „instalacja” w ramach jednolitości językowej z innymi językami.< /p>

W niniejszej instrukcji używany jest tylko skrócony termin „rewizja” w znaczeniu rewizji urządzeń elektrycznych lub instalacji elektrycznych. Tylko w przypadkach, w których konieczne jest odróżnienie tych wersji od wersji innych urządzeń (podnoszenie, ciśnienie itp.), stosuje się pełne określenie tych wersji.

Przy wykonywaniu rewizji instalacji elektrycznych ekspertyza elektrotechniczna jest oczywiście na pierwszym miejscu, jednak stoi za nią również pewne prawne minimum, ponieważ bez odpowiedniego zlecenia lub umowy każda czynność, nawet wykonana lepiej niż sam w sobie może być bezużyteczny, ponieważ nie trzeba za to płacić. Temu minimum prawnemu poświęcona jest zatem druga część niniejszej publikacji, aby zwrócić Państwa uwagę na istotne wymogi stosunków umownych, zwłaszcza biorąc pod uwagę rekodyfikację prawa cywilnego, która weszła w życie 1 stycznia 2014 r. Od czasu rekodyfikacji prawa cywilnego minęło już kilka lat, ale nadal spotykamy się z faktem, że niektórzy audytorzy przy zawieraniu umów posługują się szablonami według nieważnego już „kodeksu handlowego”.

Poszczególne rozdziały koncentrują się zatem na podmiotach stosunków umownych, tj. kto jest upoważniony do reprezentowania poszczególnych podmiotów przy podpisywaniu umów lub zamówień. Jakich elementów nie powinno zabraknąć w umowie i odwrotnie, czego unikać. Podczas opracowywania poszczególnych rozdziałów nacisk kładziony jest na związek z działalnością audytową, należy jednak podkreślić, że każdy stosunek umowny jest specyficzny i żaden model nie może być uznany za doskonały. Zawsze należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty konkretnego stosunku umownego.

W w porównaniu z poprzednim wydaniem w niniejszej publikacji dodano odniesienia do dokumentów normatywnych dotyczących rewizji instalacji elektrycznych, które zostały opracowane od czasu poprzedniego wydania. Dokumenty te to z jednej strony techniczna informacja normalizacyjna TNI 33 2000-6:2020 zawierająca komentarz do normy CSN 33 2000-6 wyd. 2 a także sama zmiana Z2 CSN 33 2000-6 wyd. 2, który dotyczy rewizji instalacji elektrycznych. Oba te dokumenty są ze sobą ściśle powiązane. Ich opracowanie podyktowane było potrzebą ułatwienia inżynierom elektrykom poruszania się w kwestiach audytowych, a także stosowania szablonów raportów audytowych wymienionych w CSN 33 2000-6 ed. 2:2017 na warunkach w Czechach. Niektóre pytania, które mogą pojawić się podczas rewizji, nie są bezpośrednio omawiane w tej publikacji i ich rozwiązanie pozostawia się TNI 33 2000-6:2020.

Książka ta powinna być nie tylko podstawową pomocą w przygotowaniu techników inspekcji urządzeń elektrycznych do egzaminów kompetencji zawodowych i ich edukacji przez całe życie, ale także przydatną pracą w ich codziennej praktyce. Jednak z pewnością przyda się nawet inżynierom elektrykom, którzy nie przerabiają sprzętu elektrycznego.

  • LICZBA STRON: 196
  • OPRAWA: Oprawa miękka
  • WYMIAR: 146×202 mm
  • WAGA: 214g
  • ISBN: 9788087942710
  • ROK WYDANIA: 2021
  • JĘZYK: czeski