Michal Kříž - Znaki, kolory i oznaczenia alfanumeryczne w elektrotechnice
Opis
Cena brutto: | 75,05 zł |
Cena netto: | 61,02 zł |
Kategorie: | Książki |
Kod produktu: | 116T |
Gwarancja: | 2 lata |
Producent: | IN-EL, spol. s r.o. |
Michal Kříž - Oznaczenia, oznaczenia barwne i alfanumeryczne w elektrotechnice
Każdy inżynier elektryk wie, jak skomplikowane są urządzenia elektryczne. Zaprojektowanie i wdrożenie go w taki sposób, aby był zarówno funkcjonalny, jak i bezpieczny, aby spełniał wszystkie wymagania nie tylko jego użytkowników, ale również przepisów, jest zadaniem niemal nadludzkim.
Aby urządzenie było funkcjonalne, jego poszczególne elementy muszą ze sobą odpowiednio współgrać. Ponadto musi być podłączony do sieci energetycznej i poprzez obwody sterujące i pomocnicze musi współdziałać z innymi, nawet nieelektrycznymi urządzeniami, z którymi musi się bezbłędnie komunikować. Gotowa instalacja elektryczna jest wynikiem współpracy projektantów, planistów, instalatorów i osób, które ją obsługują. Wszyscy muszą się do siebie odnosić w swojej pracy, muszą używać tego samego języka.
Niezbędną częścią języka komunikacji inżynierów elektryków jest oznaczanie obiektów elektrycznych, urządzeń i ich poszczególnych komponentów.
Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj, ze względu na coraz większą złożoność urządzeń elektrycznych, nie można już stosować systemu oznaczeń, który był używany jeszcze kilka lat temu. Od dłuższego czasu odchodzi się również od narodowych osobliwości i coraz częściej dąży się do ujednolicenia oznaczeń w elektrotechnice na całym świecie.
Zbliżamy się obecnie do zasad oznakowania elektrycznego stosowanych w innych krajach europejskich. Chociaż w Europie wszyscy stosujemy zasadniczo te same normy dotyczące oznaczeń elektrycznych, ich zastosowanie różni się nieco w poszczególnych krajach europejskich. Należy zauważyć, że na pewne zasady kładzie się tu nacisk bardziej konsekwentnie niż gdzie indziej. Z jednej strony jest to korzystne, ponieważ inżynierowie elektrycy mogą być stosunkowo pewni zastosowanych oznaczeń i ich związku z działaniem sprzętu i jego komponentów. Z drugiej jednak strony, w przypadku napotkania sprzętu, który nie spełnia tych zasad, może dojść do błędnego podłączenia i w konsekwencji do uszkodzenia sprzętu i innych szkód. Dlatego dobrze jest pamiętać o pewnych osobliwościach i różnicach.
W niniejszej publikacji przedstawiono przegląd oznaczeń stosowanych obecnie w elektrotechnice do identyfikacji przewodów i kabli, ich żył, zacisków na przedmiotach i urządzeniach elektrycznych oraz ich znaczenie w instalacjach elektrycznych maszyn, linii produkcyjnych, budynków i obiektów. Zastosowanie znakowania w praktyce elektrycznej jest zilustrowane przykładami.
Załączniki zawierają przegląd oznaczeń graficznych na obiektach elektrycznych, skrótów oraz wielkości i jednostek stosowanych w elektrotechnice. W porównaniu z pierwszym wydaniem, podręcznik nie zawiera praktycznych pomocy dla inżynierów elektryków, które są publikowane jako osobny podręcznik (w chwili obecnej jest to tom 109 z 2019 roku).
Drugie wydanie tego podręcznika zostało zaktualizowane do norm technicznych obowiązujących od 1 kwietnia 2022 r. i rozszerzone o dodatkowe symbole i skróty stosowane w elektrotechnice.
Ta publikacja (w kolorze) przeznaczona jest dla szerokiego grona pracowników branży elektrycznej: projektantów, planistów, instalatorów, inżynierów zajmujących się przeglądami i konserwacją. Jednak będzie on również wykorzystywany przez studentów elektrotechniki, nauczycieli i trenerów zawodowych w szkołach zawodowych, średnich, wyższych i uniwersytetach.