Václav Macháček - Podręcznik (nie tylko) do egzaminów inżynierów elektryków pracujących przy urządzeniach elektrycznych powyżej 1000 V
Publikacja jest kontynuacją podręczników „Podręcznik do egzaminowania inżyniera elektryka – wymagania dotyczące podstawowych kompetencji zawodowych”, „Podręcznik do egzaminowania czołowego elektrotechnika” oraz „Podręcznik do egzaminowania projektantów instalacji elektrycznych”, z którymi stanowi podstawę kształcenia inżynierów elektryków, w tym przypadku inżynierów elektryków zajmujących się urządzeniami elektrycznymi powyżej 1000 V.
Cena brutto: | 60,45 zł |
Cena netto: | 49,15 zł |
Kategorie: | Książki |
Kod produktu: | 9788087942192 |
Gwarancja: | 2 Roky |
Producent: | IN-EL, spol. s r.o. |
Václav Macháček - Podręcznik (nie tylko) do egzaminów dla inżynierów elektryków pracujących przy urządzeniach elektrycznych powyżej 1000 V
Publikacja jest kontynuacją podręczników „Podręcznik do egzaminowania inżyniera elektryka – wymagania dotyczące podstawowych kompetencji zawodowych”, „Podręcznik do egzaminowania czołowego elektrotechnika” oraz „Podręcznik do egzaminowania projektantów instalacji elektrycznych”, z którymi stanowi podstawę kształcenia inżynierów elektryków, w tym przypadku inżynierów elektryków zajmujących się urządzeniami elektrycznymi powyżej 1000 V.
Jego treść oparta jest na obowiązujących przepisach prawnych i normach technicznych, a także zawiera szereg postanowień i odniesień do korporacyjnych norm energetycznych, których przepisy techniczne są już znane wielu inżynierom elektrykom, gdyż są niezbędne do działań na urządzeniach powyżej 1000 W. Bieżący bezpłatny dostęp do tych standardów technicznych możliwy pod adresem internetowym www.csres.cz jest wielką korzyścią.
Poradnik składa się z siedmiu rozdziałów, z których każdy porusza wybrane, głównie związane z bezpieczeństwem instalacji i urządzeń elektrycznych powyżej 1000 V, zagadnienie.
W pierwszym rozdziale czytelnik pozna podstawowe uwarunkowania prawne i wymagania dotyczące podłączenia urządzeń elektrycznych do systemu elektroenergetycznego.
Rozdział drugi w całości dotyczy stref ochronnych poszczególnych urządzeń systemu elektroenergetycznego - ich stan na dzień 1 stycznia 2016 r.
Zasady bezpieczeństwa podczas obsługi i prac przy urządzeniach elektrycznych powyżej 1000 V są przedmiotem rozdziału trzeciego. Podstawą opracowania tej części była oprócz normy ČSN EN 50110-1 wyd. 3, w szczególności Norma Zakładowa Energetyki PNE 33 0000-6 wyd. 3 oraz zawarte w nim zasady bezpieczeństwa potwierdzone wieloletnim praktycznym użytkowaniem i doświadczeniem.
Problematyka ochrony przed porażeniem w urządzeniach powyżej 1000 V została szczegółowo omówiona w rozdziale czwartym, zarówno z punktu widzenia środków ochrony podstawowej - przed kontaktem z częściami pod napięciem, jak i środków ochrony w przypadku awarii sprzętu - ochrona przed kontaktem z częściami nieożywionymi. Opisany w instrukcji sposób zabezpieczania części nieożywionych stosowanych w urządzeniach powyżej 1000 V, wartości napięć stykowych oraz podejścia do ich wyznaczania są korzystne dla poznania problematyki ochrony przed wypadkami w tych urządzeniach urządzenia.
Postępowanie z uziemieniem instalacji i urządzeń elektroenergetycznych powyżej 1000 V to treść rozdziału piątego. Wskazano tutaj aspekty, na których należy oprzeć projekt systemu uziemiającego, czy to stacji elektrycznych, czy linii zewnętrznych. Zwrócono uwagę na środki utrzymania napięć stykowych oraz środki zapobiegające wprowadzeniu potencjału z systemów powyżej 1000 V do systemów niskiego napięcia.
Ochronę urządzeń elektroenergetycznych powyżej 1000 V przed skutkami przepięć atmosferycznych omówiono w szóstym rozdziale instrukcji. Podkreśla zasady rozmieszczania i podłączania ograniczników przepięć oraz ochrony poszczególnych typów urządzeń zarówno w sieciach wysokiego napięcia, jak iw sieciach VVN.
W rozdziale siódmym zestawiono wybrane przepisy bezpieczeństwa i związane z nimi wymagania techniczne dotyczące projektowania instalacji elektrycznych i związanych z nimi urządzeń stacji elektroenergetycznych, linii kablowych wysokiego napięcia oraz linii napowietrznych wysokiego napięcia powyżej 1000 V.
Na końcu każdego rozdziału wymieniono obowiązujące standardy techniczne, na których opiera się treść rozdziału, oraz pytania kontrolne wraz z krótkimi odpowiedziami.
Celem całej publikacji, która może służyć jako podstawa do przygotowania się do egzaminów z elektrotechniki, są zasady bezpieczeństwa i aktualna wiedza dotycząca zasilania urządzeń elektroenergetycznych powyżej 1000 V, choć charakter szeregu przepisów jest również wspólny dla urządzeń do 1000 V.
Drugie wydanie niniejszej instrukcji jest aktualizowane o obowiązujące postanowienia norm technicznych i przepisów prawnych, które weszły w życie w okresie od poprzedniego - pierwszego wydania w 2011 r. Nieważne normy techniczne, które były podstawą pierwszego wydania podręcznika są wskazane w tekście rozdziałów .
Poradnik przeznaczony jest dla szerokiego środowiska inżynierów elektryków, od projektantów po elektryków eksploatacyjnych, nie tylko dla tych, którzy bronią swoich kompetencji zawodowych w zakresie instalacji i urządzeń elektrycznych powyżej 1000 V, ale także dla tych, którzy dopiero przygotowują się do zawodu rozwinięcie .
- LICZBA STRON: 192
- OPRAWA: Oprawa miękka
- WYMIARY: 140×205 mm
- WAGA: 212g
- ISBN: 9788087942192
- ROK WYDANIA: 2016
- JĘZYK: czeski